Pytón mriežkovaný – lat. Python reticulatus

Pytón mriežkovaný

Jeho domovinou sú teplé a vlhké džungle, ale zdržuje sa aj v blízkosti ľudských obydlí v blízkosti vôd. Obýva oblasti západnej Indie, Indonézie, Filipín, Barmy, Thajska, Laosu, Vietnamu a Kambodže. Dorastá do dĺžky až 10 metrov, čo ho radí k najväčším hadom súčasnosti.

Má dlhú, úzku hlavu, ktorá je zreteľne oddelená od štíhleho tela. Základné sfarbenie je žltohnedé, olivovohnedé, červenkastohnedé, s viac, či menej súvislým mriežkovaným vzorom čiernej farby, lemovaný žltou.

Najaktívnejší je za súmraku a v noci, dobre pláva a šplhá v konároch stromov, kde loví rôzne cicavce a vtáky. Svoje obete pred prehltnutím udusí. Ak sa mu chovateľ v mladosti dostatočne nevenuje, manipulácia s ním býva obtiažna, pretože je agresívny a hryzie. V zajatí ho kŕmime myšami, potkanmi, morskými prasiatkami, králikmi, kurčatami.

V zajatí sa úspešne rozmnožuje. Samica znáša až 100 vajec, okolo ktorých sa obtáča. Inkubačná doba je 55 až 90 dní, po vyliahnutí majú 70 centimetrov. Pytón mriežkovaný vyžaduje veľké terárium s veľkou vodnou nádržou. Teplota cez deň by mala dosahovať 25 – 32°C, nočná teplota sa odporúča udržiavať medzi 21 – 26°C. Udržujeme v ňom vlhkosť denným rosením. Terárium udržiavame čisté a každý deň vymieňame vodu.

Na Slovensku je pytón mriežkovaný zaradený medzi nebezpečné živočíchy, keďže dĺžka jeho tela, vrátane chvosta v dospelosti presahuje 3 metre. Chovať ho možno iba za podmienok stanovených Vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o chove nebezpečných živočíchov č. 143/2012 Z. z.

Fotografia: Wikimedia.org, video: Youtube.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 22 Priemer: 3.3]
1 komentár
  1. Ondrej

    on hryzie iba vtedy, ak sa mu chovatel nevenuje, ak sa o neho ale stara od malicka, tak si na neho zvykne a je celkom mierumilovny, mna nepohryzol ani raz a to ani pri krmeni 🙂

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *