Had na úteku. Čo robiť?
Hady sú zvieratá často veľmi zvedavé a to hlavne pri umiestnení do novej chovnej nádrže a neustále ju preliezajú kým si ju celú neskontrolujú. Preto sa aj pozornému chovateľovi môže stať, že mu jeho had ujde. Nie je to veľký problém v prípade, že ide o škrtiča no značné nebezpečenstvo nastáva v prípade úteku jedovatého hada.
Príčin úteku môže byť veľa, môže chovateľ nechať nepozornosťou poodchýlené dvierka terária (najčastejší spôsob) alebo si únikovú cestu nájde had. Vo všeobecnosti platí, že kam sa hadovi zmestí hlava, tade si dokáže pretiahnuť aj telo. Treba dávať preto veľký pozor na to, či pri lození po teráriu nedokáže vytlačiť vetracie otvory keď sa zaprie, či sa nezmestí pomedzi posuvné sklá (platí hlavne pri užovkách, hadiarkach a malých hadoch) prípadne či sa nemôže dostať von otvorom na lampu.
Niektoré hady sú povahou kľudné ale iné vyslovene špekulujú a často lozia tak dlho, kým nenájdu nejaký otvor čo by mohli skúsiť vytlačiť. Keď sa už stane nehoda a hadovi sa podarí ujsť, musíme v prvom rade poznať jeho prirodzený biotop aby sme vedeli kde hľadať. Vo všeobecnosti platí, že hady zbožňujú úkryty a teplé miesta keďže na svoj pohyb potrebujú prijať teplo. Pozemné hady je preto treba hľadať kdekoľvek vzhľadom na ich veľkosť – najčastejšie pod nábytkom, v šuflíkoch, medzi oblečením či v akýchkoľvek úložných priestoroch.
Najťažšie je nájsť mláďa užovky ktoré sa vzhľadom na jeho štíhlosť môže schovať na tisíc rôznych miestach a už keď chovateľ obráti byt hore nohami a hada nenájde, na druhý deň to môže spraviť zase pretože had sa v noci najpravdepodobnejšie premiestni. Keďže hady sú prevažne nočné tvory treba byť v noci ostražitý na akýkoľvek zvuk – napr. šuchot alebo či niečo nezhadzuje z poličky keď po nej lezie. Jedna z metód ako započuť hada je rozmiestniť plechovky po izbe a po obvodoch stien kde sa hady radi plazia a ak je had dostatočne veľký a silný na to, aby zhodil plechovku pri dotyku budeme počuť kde je.
Stromové hady sa zase automaticky ťahajú dohora a na miesta kde jej im pohodlné sa omotať ako okolo konára teda ich treba hľadať namotané na káble, žalúzie, rôzne rúrky a trúbky ako napr. opierka na nohy na stoličke. Môj zelený stromový pytón mal obľubu v úteku medzi sklá čo bol asi 0,5 cm šírka a usadil sa na tyči na bicykli, druhý krát bol namotaný na žalúzii ako na konári, potom zase na kábli. Utečeného veľhada som našla v úložnom priestore postele v igelitke s oblečením a mláďatko veľhada sa schovávalo zase pod skriňou a pri termostate.
Pasce na utečené hady vo forme myši v klietke nikdy nepomohli. Pomáha ale dať na zem terárium najlepšie aj so zapnutým zdrojom tepla a had sa rád vráti do známeho prostredia podľa pachu. Tiež sa zvykne používať 2 litrová PET fľaša, ktorej hrdlo asi 10 cm od vrchu odrežeme a vložíme dovnútra kde bude podstielka z terária ktorá je pachom hadovi dobre známa Niektorí chovatelia používajú aj lepiacu pásku ktorú rozmiestnia po izbe a had sa na ňu prilepí no v prípade väčších hadov ako je dospelá užovka odlezie had aj s lepiacou páskou. Múka rozsypaná na zemi hada tiež nezabrzdí no môže ukázať kde sa asi utečenec zdržuje.
Možností na úkryt pre hadov chovaných v domácnosti je nesmierne množstvo a väčšinou potrvá cca týždeň kým sa had nájde, nakoľko prvé dni je vystresovaný zo zmeny prostredia a po pár dňoch sa osmelí a začne loziť. Základom ale je snažiť sa terárium zabezpečiť proti úniku čo najdokonalejšie.
Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com