Najčastejšie zdravotné problémy hadov v chovoch
Z vlastnej skúsenosti aj z pozorovania viem, že veľmi často sa človek dostane k hadovi nečakane, a to tak, že sa doňho proste na prvý pohľad zaľúbi keď zistí, že povery sa nezakladajú na pravde a had v skutočnosti nechce zožrať majiteľa, nie je zákerný a vypočítavý a väčšina škrtičov je tak mierna a pokojná že s ňou môže manipulovať hocikto. Nie sú slizké, ani chladné ale veľmi jemné a príjemné na dotyk a nesnažia sa uškrtiť hneď niekoho kto si ich dá okolo krku.
Pri návšteve obchodu sú chovné podmienky popísané veľmi stručne a človek potom nadobudne dojem, že starať sa o hada je ľahké a absolútne nenáročné, čo v podstate aj je, ale už nikto vám nepovie, koľko veľa treba študovať aby sme vedeli čo sa deje keď zrazu s hadom nie je niečo v poriadku. V tomto článku si preto priblížime najčastejšie zdravotné problémy v chove, o ktorých nám v žiadnom obchode nepovedia a nájdeme ich iba na internete alebo v odbornej literatúre, no to väčšinou začneme až vtedy keď sa niečo udeje.
Prvým príznakom na spozornenie je keď had prestane žrať. Znamená to buď že sa deje niečo prirodzené alebo to znamená chorobu či chybu v chovných podmienkach. Najčastejšie had nežerie v čase zvleku. Má vtedy mliečnu farbu kože a do modrobiela zakalené oči. Zakalenie trvá spravidla cca 3 – 5 dní, had je vtedy podráždenejší pretože je slepý a nie je dobré ho vyberať. Je možné že aj v tejto dobe si had potravu vezme ale je lepšie mu ju neponúkať aby sa mu pri zvleku nevytvoril prstenec z kože pred naprataným žalúdkom lebo by to mohlo spôsobiť priškrtenie ciev a odumieranie tkaniva.
Druhým najčastejším dôvodom prečo hady nežerú je nevhodná teplota v teráriu – pri nízkej nedokážu korisť stráviť a preto ani nelovia. Preto treba mať naštudované teploty v teráriu pre každý druh. Niekedy hady nežerú kvôli stresu – napr. z prepravy alebo z nového prostredia. Stresovanejšie jedince stačí upokojiť poskytnutím úkrytu, kde sa budú cítiť v bezpečí a všetko bude v poriadku. Dospelé hady často odmietajú potravu v období párenia ktoré je u väčšiny hadov v zime a najčastejšie zvyknú hladovať pytóny kráľovské – ide často aj o 4 mesačný pôst. Začínajúci chovatelia sa zvyknú zľaknúť čo sa s hadom deje tak ak sú všetky chovné podmienky v poriadku treba myslieť na túto možnosť. Horší prípad nastane keď had nežerie z dôvodu nejakej choroby alebo vnútorných či vonkajších parazitov – vtedy je už potrebný veterinárny zásah.
Častý problém v chove je keď had zvracia potravu. Najčastejšie bývajú príčinou opäť teploty – hlavne vysoká, preto je potrebné mať v teráriu teplomer pre kontrolu neustále. Pri nízkej teplote korisť had vyvráti pretože ju nedokáže stráviť. Aj parazity a stres môžu byť príčinou zvracania potravy no v prvom rade treba skontrolovať teplotu. Minimálne 3 – 5 dní po kŕmení je potrebné hada nechať v pokoji tráviť bez vyberania ho z terária a taktiež ho neprevážať nakŕmeného lebo zvracanie z prevozového stresu je bežné.
Neprijímanie potravy a zvracanie sú najčastejšie diskutované problémy pri začínajúcich chovateľoch, menej často sa vyskytujú vyslovene choroby – ako napr. prechladnutie z nízkej teploty alebo prievanu – treba zvýšiť teplotu, parazity sa dajú ľahko odstrániť pásikmi DETIA zavesenými dovnútra terária, občasné sú hryzné poranenia v prípade kŕmenia živou potravou – stačí dezinfekcia rany a po niekoľkých zvlekoch ju už nebude vidno. Vyslovene závažné problémy vírusového alebo bakteriálneho pôvodu napr. IBD, hniloba tlamy či paramyxoviróza sa našťastie objavujú len zriedka no majú devastačné následky pre celý chov.
Autor: Monika Muríňová, fotografia: © BigStockPhoto.com
Dakujem chcem si kupit hada a tieto clanky mi velmi pomahaju dakujem 😉
super docital skm sa kopu veci
Čo ak mi had vyvráti potravu po týždni?
Dobry den, moj had je v pohode, pekne sa zvlieka, nechava celu kozu, avsak ked sa naje aj nenaje, ma akoby stikutku, cely sa trasie, mika so sebou. je to uzovka cervena, ma asi 10rokov, nemame ju od mala. stane sa, ze za mesiac mu dame 2 skreckov, a on to vyvracia v celku. alebo pekne zje, potom sa trasie dva dni a bojime sa ho aj chytit na ruky.Isli sme s nim aj k zverolekarovi ale povedal ze na hadovi nema co vysetrit. viere mi nejak porad, chcela som poslat aj video co presne mam na mysli ale nejak neviem ako na tuto stranku.
dobry den vie my tu niekto poradie si ad nejako vyodit celust stalo a to mojmu hadovy nejako nevie zozrat podkana predtzm s tym nemal ziadny problem
Hadom sa neodporúča dávať škrečkov pretoze su strasne tučný (max 1za rok ak s ním nemáte čo robiť) ale lepšie sú myši mastomysi a potkany pri užovke menšie aby ho dokázala zjesť
Zdravím ja už fakt neviem kde sa mám obrátiť lebo z niečím takým ako mne sa deje sa nestretol nikto a veľa z odborníkov a zverolekarov mi ani neverí. Môj Python Kráľovský nezral už vyše 3 rokov. Nie nieje to fór, žije, zvlieka sa ale nezerie. Pokiaľ by mal niekto nejakú radu tak tu je môj mail d.farkas.1991@gmail.com. za každú radu dakujem
Ako často sa majú hady kŕmiť?
Zdravim, dnes som si doniesol domov velhada kralovskeho. Niekto ho chcel darovat aj s terariom. A vsimol som si ze ma opuch nad nosnými dierkami. Vie mi niekto poradit co by to mohlo byt? Ci mam ist k veterinárovi alebo sa to da liecit aj doma?